Modeme Şifre Koyma (Resimli Anlatım)

128 bit şifreleme yeterli güvenliği sağlar modemin linksys wag54g olduğunu varsayıyorum umarım yardımcı olur;

Kablosuz ağlarda veri güvenliğini sağlamak için veri şifreleme yöntemleri kullanılabilir. Bu amaçla geliştirilen WEP ile kablosuz olarak transfer ettiğiniz verilerin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için Wireless ekranının alt linki Wireless Security kullanılır.
[Resim: image0092iy.jpg]

Security Mode olarak WEP kullanıldığı taktirde kullanıcı bilgisayarı ile WAG54G arasında veri aktarımı şifreli olarak gerçekleşir. Passphrase for keys alanına alfanumerik karakterler girildiği taktirde Generate butonu kullanılarak 4 farklı WEP Key üretilir. Default key alanında belirtilen key eğer PC üzerinde WEP parametresi olarak tanımlanırsa veri güvenliği sağlanacaktır. WEP aktive edildikten sonra kullanıcı bilgisayarı üzerinde WEP tanımlarını doğru yapamazsa kablosuz Internet erişimini kullanamaz.
[Resim: image0107yr.jpg]
Kablosuz Internet erişiminizin yanlışlıkla yada bilerek başkaları tarafından kullanılmasını engellemek için WAG54G ADSL kablosuz yönlendirici üzerinde donanım adresi bazında erişim kısıtlama imkanı mevcuttur. Bu özelliği kullanabilmek için Wireless ekranında Wireless Network Access linki kullanılır. Bu ekranda Allow All ve Restrict Access olmak üzere iki seçenek yer almaktadır. Allow All seçeneği ile tüm erişimlere izin verilir. Ancak Restrict Access özelliği kullanılırsa bu durumda kablosuz Internet’ten yararlanabilecek bilgisayarlar donanım adresi olarak tanımlanabilir.
[Resim: image0118zc.jpg]
Restrict access özelliği iki farklı şekilde kullanılabilir. Prevent ile erişimi engellenmek istenenler tanımlanır. Böylece tanımlanmamış olan kullanıcılar kablosuz ağdan faydalanabilir. Ya da Permit only kullanılarak sadece bağlanacak kullanıcılara izin verilir. Permit only özelliğinin kullanılması tercih edilir. Şekil 7'de Select MAC Address from Networked Computers seçeneği kullanılarakkablosuz ağa bağlı kullanıcılar listelenir ve bu listeden bağlanması istenilen kullanıcılar seçilerek diğer yetkisiz kullanıcıların erişimi engellenir
[Resim: image0127ku.jpg]
Tüm kablosuz erişim bilgilerinin görüntülenebilmesi için Status linkinden Wireless seçilerek çalışma modu ve Wireless Clients Connected butonu ile kullanıcılar görüntülenebilir


Kaç rakam istiyorsa (128-bit wep için anahtar uzunluğu 26 karakterdir) o kadar rakam girilmesi lazım sonra generate'e basıldıktan sonra altta çıkan wep key 1 i windows denetim masasındaki kablosuz ağ kur sihirbazında (ağ anahtarını el ile ata) tanımlayarak işlem tamamlanır bundan sonra ayrıca şifre girilmesine gerek olmaz sadece siz kullanabilirsiniz.
Alıntı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !